Trabzon’un Hayrat İlçesi Nerede?

0
7

Hayrat ilçesi, Karadeniz’de Trabzon ilinin yaklaşık olarak 8.000 nüfusa sahip doğa harikası ilçelerinden birisidir. Bu yazımızda Trabzon’un hayrat ilçesi nerede? biraz bundan bahsedeceğiz. Trabzon il merkezine yaklaşık 41 kilometre uzaklıktadır. Trabzon Dernekpazarı ilçeleri ile birlikte Rize’nin İkizdere, Kalkandere ve İyidere ilçeleriyle de yakın komşudur. Hayrat ilçesi belde olmaktan belediye olmaya terfi etmiştir. Gelişmiş alanı çok fazladır. Yeşilliği ve doğal alanları tazeliğini halen daha korumaktadır. Tarihi mekânı bulunmadığından doğası ve temiz havası tazeliğini bozmamıştır. İlçede 9 köy bulunması bu ilçenin büyüyen ve gelişen bir ilçe olduğunu gösterir. Peki, Trabzon’un hayrat ilçesi nerede? Nasıl gidilir?

Trabzon Hayrat’a Nasıl Gidilir?

Trabzon ve Hayrat ilçesi arası toplam mesafesi 41 kilometre’dir. Bu mesafeyi aracınızla gittiğinizde yaklaşık olarak 33 dakika sürecektir. Seyahatte bulunduğunuz araç benzinli ise yaklaşık olarak 18.08 TL ile 3.69 Lt. benzin yakacaksınız. Dizel bir araç ile seyahat ediyorsanız, yaklaşık 10.33 TL ile 2.46 Lt. mazot tüketeceksiniz. Son seçenek olarak LPG’li bir araç kullanıyorsanız, 12.63 TL ile 4.51 Lt. yakıt almanız gerekecek.

Trabzon Hayrat’ta Gezilecek Yerler

Karadeniz’in tüm ilçeleri gibi Hayrat ilçesi de doğal güzelliği ve yeşil tabiatı ile ön plana çıkmaktadır. Karadeniz’in her bölgesinde olduğu gibi yağmurlu ve ılıman bir iklime sahiptir. Hayrat ilçesinde tarihe önem arz eden bir mekan bulunmamasıyla birlikte turistik bir faaliyet bulunmaması da, Hayrat ilçesini diğer ilçelerden ayıran bir faktör oluyor. Trabzon’un Hayrat ilçesine gittiğinizde yemyeşil ve sakin bir ortamla karşılaşacaksınız. Diğer ilçelere nazaran daha sakin ve şehirden arınmış olması daha keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak. Burada yürüyüş yapabileceğiniz yerlerde mevcut.

Trabzon Hayrat’ta Ne Yenir?

Karadeniz doğası ve deniziyle meşhur olduğu gibi bir o kadar da yemeği ile de meşhur bir bölgedir. İnsanlar sadece yemek yemek için bile buraya gelebiliyor. Trabzon Hayrat ilçesine gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken yiyecekler de ilk sırada pide var. Pide, Trabzon’un her bölgesinde çokça satılan ve tercih edilen bir yiyecek. Hayrat ilçesinde de çeşit çeşit tatlarda pide yiyebileceğiniz pide salonu bulmak mümkün. Bir sonraki sırada ise balık bulunuyor. Balık, Karadeniz’in olmazsa olmazı ve en meşhur yiyeceklerinden. Buraya gelirseniz balığın her hangi bir türünden yemeden dönmemelisiniz. Daha sonraki sıralarda köfte ve döner bulunuyor. Son olarak ise tatlı yiyip çay ve kahve içebileceğiniz pastane ve cafeleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Karadeniz’e gelmişken çayını içmeden gitmek olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz