Trabzon’a Geldiyseniz Sümela Manastırını Görün

0
53

Karadeniz gezi rehberi listesinde mutlaka yer alması gereken Trabzon şehrinin en eski tarihi yapılarından biri olan Sümela Manastırı oldukça görkemli bir yapıya sahiptir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Trabzon’a geldiyseniz sümela manastırını görün 

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Nerede?

Trabzon’un Maçka ilçesinin doğu kesiminde bulunan Altındere köyü Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapmaktadır. Altındere köyünün hemen 300 metre kadar yükseğinde bulunan Sümela Manastırı, sarp kayalıkların ve dağın yamacına inşa edilmiş bir yapıdır. Uzunca bir merdiven eşliğinde çıkarak ulaşılan Sümela Manastırı bulunduğu yerin görkemli ve eşsiz tarihi varlığı olarak göze çarpmaktadır.

Sümela Manastırı’nın Kuruluş Hikayesi

Manastırın kuruluş efsanesi olarak anlatılanlar arasında Manastırın kurucusunun 3. Alexiosolduğu yer almaktadır. Efsaneye göre, kuvvetli bir hortumun çıkmasından sonra Meryem Ana, 3.Alexios’un hayatını kurtararak onu bugün Meryem Ana olarak adlandırılan Sümela Manastırının bulunduğu yere getirir ve bırakır. Bunun ardından 3.Alexios bir ferman yayınlayarak oranın zengin vakıflara bağlı şekilde olan bir Manastır olması emrini duyurmuştur. Bu emri bugün Sümela Manastırı’nın giriş kapısında yazılı bir şekilde bulunmaktadır.

Trabzona Geldiyseniz Sümela Manastırın Görün

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz’in incisi Trabzon’a kendi şahsi aracınızla ulaşım sağladıysanız,Karadeniz’in müthiş doğa manzaralarının keyfini sürmek ve sahil boyunu geze geze gitmek için şanslısınız. Trabzon’un merkez bölgesinden güneye doğru ilerleyerek Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapan Maçka ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Maçka ilçesine vardığınızda ise 16 kilometre kadar doğuda yer alan Altındere köyüne varmalısınız. Bu mevkiye kadar aracınızla kolayca gelebilirsiniz. Fakat buradan sonra Manastıra tırmanmanız gerekecek. Virajlı ve dik yollar karşınıza çıkacağı için özel aracınızla gelmediyseniz ya da aracınızla zahmet çekmek istemiyorsanız Maçka ilçesinden Manastır’a ulaşım sağlayan yolcu minibüslerini tercih etmeniz gerekir.

Sümela Manastırı Giriş Saati ve Ücretleri

Sümela Manastırı’nı ziyaret ücretlidir. Ancak müze kartınız bulunuyorsa bir sene içerisinde Manastır’ı iki kez ücretsiz gezebilirsiniz. Müze kart plus’ınız varsa dilediğiniz kadar gezme şansınız bulunuyor. Müze kartına sahip olmayan ziyaretçiler için ise giriş ücreti oldukça makul bir fiyat. 15 Türk lirası gibi ücret tarifesi uygulanmaktadır. Sümela Manastırı’nın belirtilen ziyaret saatleri ise sabah 9 ile akşam 6 arasındadır. Kış mevsiminde Manastır’a giriş ve çıkış saatleri değişiklik göstermektedir. Kış aylarında sabah 8’de açılırken akşam 4’te ziyarete kapanmaktadır.

Trabzon Sümela Manastırı

Neler Yenir?

Sümela Manastırı’na yapacağınız geziden sonra yine o bölgede Sümela Manastırı’nın hemen aşağısında yer alan Sümela Sosyal Tesisleri’ni tercih edebilirsiniz.Maçka ilçesinin zengin yemek tatlarını keşfetmek ve açlığınızı geleneksel lezzetlerle keyfe dönüştürmek istiyorsanız o bölgedeki restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Deniz mahsulleri çeşitlerinden geleneksel bütün lezzetleri bulabileceğiniz yerlerde bakır tavada sunulan tereyağlı alabalık, özel soğuk mezeler, saç kavurmalar, özel Karadeniz pidesi gibi birçok meşhur yemeğin tadına bakabilirsiniz. Sümela Sosyal Tesislerin’de geleneksel lezzetleri tadarken bir yandan da eşsiz doğa manzarasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz