Trabzon Turu

0
8

18 tane ilçesi, sayısız yaylası ve tarihten gelen binlerce yapısı ile Trabzon adeta tatilcilerin ve turistlerin her zaman özlemini çektiği bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok farklı ilden direk bağlanan yolları, otobüs firmalarının çokluğu ve şehir merkezine en yakın havalimanına sahip olmasıyla Trabzon; dört mevsim boyunca turistleri misafir etmektedir. Trabzon’un muhteşem doğası sayesinde, tatilciler her zaman aradıkları huzuru bulacaklar ve tatilden döndüklerinde kendilerini yenilenmiş hissedeceklerdir. Trabzon kenti, yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için; gezilecek tarihi yerleri bir veya iki tatilde bile bitirmek mümkün değildir. Fakat yine de herkes tarafından bilinen ve Trabzon’un simgesi olmuş bazı yerleri görmeden de Trabzon’dan ayrılmak mantıklı olmayacaktır.

Sümela Manastırı

Trabzon denilince belki de akla gelen ilk tarihi eserlerden olan Sümela, 365 ile 395 yılları arasında sarp kayalar üzerinde inşa edilmiştir. Meryem Ana kilisesi olarak da bilinen Sümela, Trabzon’un en çok turist gelen alanlarının başındadır. Sümela’ya gelmek isteyen tatilciler için şehir merkezinden kalkan otobüslere veya tur firmalarının düzenlediği günübirlik turlara katılmaları yeterli olacaktır.

Trabzon Kalesi

Trabzon’a hakim bir tepede bulunan ve milattan sonra 5. Yüzyılda inşa edilmesine rağmen hala birçok farklı yapısını günümüze taşıyan Trabzon Kalesi, muhteşem yapısıyla tatilcileri kendisine çekmektedir. Bakıldığı zaman korkutucu mimarisi ve eşsiz konumuyla beraber, herkeste merak uyandıran bir kimliğe sahiptir.

Uzungöl

Adının sıklıkla duyulduğu yerlerden olan Uzungöl, dünyada cenneti yaşamak isteyenlerin gitmesi gereken özel alanlardan bir tanesidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma listesine alınan Uzungöl, tatilcilerin yaşamadan anlayamayacakları bir güzelliğe sahiptir. Bölgede Trabzon kültürüne ait yemekler, aktiviteler ve şenlikler düzenlenmektedir. Gitmek de oldukça basit olduğu için, özellikle yaz aylarında gerekli rezervasyon işlemlerini tamamlayarak ziyaret etmek önemlidir.

Ayasofya Müzesi

1250 ile 1263 yılları arasında yaptırılan ve Trabzon İmparatorluğunun en önemli yapıtlarından sayılan Ayasofya Müzesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise kilise ve camiden kalan tarihi eserlerin sergilendiği bir müze haline getirilmiştir. Yerli ve yabancı turistler sıklıkla müzeyi ziyaret etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz