Trabzon Şehir Rehberi ve Trabzon Gezilecek Yerler

Tarihte krallığı bile bulunan, Karadeniz bölgesinin merkezi ve en güzel şehri Trabzon gezilecek yerler arasında yerli ve yabancı turistler için en gözde yerler arasında üst sıralardadır. Şehri gezmek için plan yapanların, gezi için ayırdıkları süreyi en iyi şekilde değerlendirerek, şehrin tüm güzelliklerini keşfedebilmeleri ve yapacak seyahat planlamasına ışık tutması için hazırlanan Trabzon şehir rehberi, oldukça faydalı olacaktır.

Şehir her maksatla ziyaret edilebilecek özelliklere sahiptir. Doğa sporları yapmak için gelenler olduğu gibi, denizin keyfini çıkarmak, zengin tarihi dokusunu keşfetmek, doğal güzelliklerinde huzur bulmak ve kendine has mutfağının tadına bakmak için de dünyanın çoğu yerinde bulunamayacak özellikler bulunmaktadır. Şehrin tercih edilme sebeplerinin başında ise fiyatların uygunluğu gelmektedir. Dünyanın birçok benzer turistik bölgelerinde verilen aynı hizmetler karşılığında ödenen ücretlerin nerede ise yarısından çok daha ucuz fiyatlarla tatil yapılabilmektedir.

  1. Trabzon İli Hakkında Genel Bilgiler

Karadeniz bölgesinin incisi olarak tanınan Trabzon’u tanıtan Trabzon şehir rehberi, öncelikle şehir ile ilgili genel bilgileri kapsamaktadır. Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon ilimiz, 4.685 km² yüz ölçümü ile 30 büyük şehir arasında yer almaktadır. 18 ilçe ve 692 mahallesi bulunan şehrin nüfusu ise 786.326’dır. Nüfustaki kadın erkek oranı nerede ise birbirine eşit durumdadır. Şehrin önemli gelir kaynakları arasında çay, fındık, balıkçılık ve turizm gelmektedir. Şehre özellikle Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’dan çok sayıda turist gelmektedir.

Tarihi: Özellikle şehir dışından gelenler için faydalı bilgiler içeren Trabzon şehir rehberi, şehrin tarihi konusunda da ihtiyaç duyulabilecek bilgileri içermektedir. şehrin tarihi 4000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Trabzon adını ise ilk olarak MÖ 4 YY’da Trapezos olarak almıştır. Şehir Pers ve Makedonların (Büyük İskender) eline geçtikten sonra, MÖ 280 yılında ise Pontus devletinin sınırlarına dahil olmuştur. Doğu Roma ve Bizans egemenliği altında da uzun yıllar kalan şehir, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci dünya savaşında Ermeni ve Rum çetelerinin başını çektiği Rus kuvvetlerince işgal edilen şehir, 1918 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur.

Coğrafi özellikleri: Şehre değişik maksatla gelecekler için Trabzon şehir rehberi içeriğinde şehrin coğrafi özellikleri de yer almaktadır. Şehrin batısında Giresun, doğusunda Rize, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt illeri ile kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Şehir dağlar ve yemyeşil ormanlarla çevrili olup, Karadeniz’in meşhur Kaçkar dağlarının uzantıları şehrin içine kadar girmektedir. Yaz aylarında sıcak bir iklime sahip olan şehirde, diğer aylar genellikle yağışlı geçmektedir.

Kar yağışı ise kış aylarında yüksek kesimlere yoğun olarak yağmaktadır. Büyük göllerin bulunduğu şehirde, Uzungöl dünyaca tanınmaktadır. Havası genellikle değişken olan şehre gelmeden önce hava durumunun öğrenilerek, alınacak kıyafetlerin buna göre seçilmesi sürprizlerle karşılaşmamak için faydalı olacaktır.

  1. Trabzon’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Trabzon çok sayıda medeniyete yerleşim imkanı sunduğundan hemen hemen her medeniyetin eser ve kalıntılarını şehirde görmek mümkündür. Şehre tarihi gezi maksadı için gelenler, Trabzon gezilecek yerler listesinde bulunan aşağıdaki yerleri öncelikli olarak görmelidirler:

Sümela Manastırı: Maçka ilçesinde bulunan ve MS 395 yıllarında yapıldığı tahmin edilen Sümela manastırı, yerli ve yabancı turistlerin Trabzon gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almakta ve her yıl çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Kayaların içine yapılan manastırda, mutfak, öğrenci odaları, kütüphane, misafirhane ve kutsal ayazma bulunuyor, ayrıca manastırın girişinde bir kısmı tahrip olmuş su kemeri bulunuyor. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan manastırın girişine ise dar ve uzun merdivenlerden sonra ulaşılabiliyor. Manastırın kendi güzelliğinin yanında, manzarası da muhteşem.

Peristera Manastırı: Peristera manastırı da Maçka ilçesinde bulunuyor. 300 metre yüksekliği olan bir kayanın üzerine kurulmuş olan manastır, Sümela kadar büyük bir güzelliğe sahip. Hızır İlyas manastırı olarak da adlandırılan eser 4 üncü yüzyıla ait, ormanın muhteşem güzellikleri arasında ve olağan üstü manzarası ile çok fazla ziyaretçi çekmektedir.

Kızlar Manastırı: Şehre gelenlerin gezebileceği diğer manastırlar arasında önemli bir yeri olan ve 14 üncü YY da yapılmış olan bu manastırın içinde kaya kilisesi, mezar şapeli, çilehane, öğrenci ve misafir odaları ile çan kulesi bulunuyor.

Diğer önemli manastırlar: Şehre gelenler vakit ayırabilirlerse Kaymaklı manastırı ile Vazelon manastırını da ziyaret etmekten zevk alacaklardır. Manastırları ziyaret etmede en büyük avantaj ise çoğunun birbirine yakın ve aynı güzergah üstünde olmasıdır.

  1. Anna Kilisesi: Küçük Ayvasıl olarak da adlandırılan bu kilise, 7’nci YY da yapılmış ve şehrin ayakta kalan en eski kilisesi olma özelliğine sahiptir. Büyüleyici freskler kilisenin iç kısmını ve dış cephesini süslemektedir. Bunlardan en önemlisi Hagia Anna Galaktotrofousa, O Aspasmos Joachim, Anna ve H Koimisis ton Agion kai Dikaion’dır. Kilise 8.94 m uzunluğunda ve 6.59 m genişliğinde ve 3 apsisli dikdörtgen biçimindedir.
  2. Michael Kilisesi: Saint Michael Kilisesi, Akçaabat ilçesinin güneyinde bir dağda yer almaktadır. Kilise 13 ya da 14. yüzyılda inşa edilmiştir. 1846’da kuzeye bakan kapıda bir yazıt ile tasdik edildiği gibi restore edilmiş ve genişletilmiştir. Orta çağ görünüşü 19. yüzyıl bölümlerinden açıkça ayırt edilebilmektedir.

St. Eugenius Kilisesi: 13 üncü yüzyıla ait olan ve sonradan cami olarak kullanılmaya başlanan kilise adını, Trabzon’un koruyucu azizi olarak kabul edilen Eugenius’tan almaktadır. Kiliseye Vazelon manastırından sonra kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Trabzon Kalesi: Muhteşem bir manzara ve aynı zamanda surları etrafında bulunan birçok tarihi mekanı ve ibadet yerlerini görmek isteyenler için, şehir merkezinde bulunan Trabzon kalesi ideal bir konumdadır.

Ayasofya Müzesi: Kilise olarak inşa edilen yapı, depo, hastane gibi birçok değişik amaçla kullanıldıktan sonra, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethi ile camiye çevrilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan yapının duvarlarında Adem ile Havva’nın yaratılış ve cennet kovulması ile Habil ve Kabil hikayesi gibi bir çok dini konu kabartma olarak bulunmaktadır.

Kanuni Evi: Kanuni Sultan Süleyman’ın çocukluk ve eğitim döneminde yaşadığı mekanı merak edenler, o döneme ait eşya ve mimariye sahip olan kanuni evini mutlaka görmelidir. Tam bir canlı tarih dersi verilecek şekilde tasarlanan mekan, öğrenciler için yapılan eğitim turlarının da ilk uğrak yeri olmaktadır.

Diğer tarihi yerler: Şehirdeki tarihi yerler gezmekle bitmeyecek kadar çok. Özellikle kilise, manastır ve camilerin sayıları ilçeler de göz önüne alındığında, katlanarak artmakta. Tarihi gezi için zaman ayırabilenler Atatürk evi, Gülbahar hatun cami ve alışveriş yaparken çok eski zamanların tarihi dokusunun yaşandığı Bedesten de ziyaret edilmelidir. Şehirde kanuni Sultan Süleyman’ın soyuna ait nerede ise herkese ait bir cami, çeşme ve eser de bulunmaktadır.

  1. Trabzon’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Trabzon ili tam bir doğal güzellikler şehridir, kuzeyinde bulunan Karadeniz kıyıları özellikle yaz turizmi ve balık avlamayı sevenler için çok güzel imkanlar sunmaktadır. şehir özellikle yemyeşil tabiatı, temiz havası ve tabiatın sunduğu bütün güzellikleri birlikte barındıran yayla ve vadileri ile de çok tanınmaktadır. Şehir coğrafi özelliklerinin kendisine sağladığı avantajlardan dolayı dört mevsimi de yaşamakta ve her mevsime özel imkanlar bulunmaktadır. Şehre turistik ve doğal güzellikleri keşfetmek ile doğa sporlarını yapmak için gelecekler Trabzon gezilecek yerler listesine aşağıdaki bölgeleri öncelikli olarak eklemelidirler.

Uzungöl: Muhteşem bir yayla köyü olan Uzungöl, tabiri caizse Türkiye’de yağmur ormanlarının bulunduğu tek bölgedir. Kışın karla kaplanan yaz aylarında ise yağışlı olan bölge tamamen yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Trabzon’a yaklaşık 100 km mesafede bulunan bölge adını içindeki olağan üstü güzelliğe sahip gölden almaktadır. Denizden 1100 m yükseklikte rakımı olan Uzungöl’de, 250 den fazla kuş, 29 memeli ve 60’ın üzerinde endemik tabir edilen bitki türüne sahiptir.

Günlük olarak düzenlenen otobüs seferleri ve özel araçla gidilebilen bölge dinlenme ve kamp yapmak için eşsiz güzelliklere sahiptir. Burada ayrıca helikopterli kayak, yamaç paraşütü, safari, doğa yürüyüşü gibi birçok aktivite yapılabildiği gibi sene boyunca düzenlenen ve çok rağbet gören şenliklere de katılınabilir. Özellikle helikopter kayağı yapılabilen dünyadaki sayılı bölgelerden biri olma özelliğine sahip olduğundan, sırf bu maksatla çok sayıda yabancı sporcu sırf bu yüzden gelmektedir.

Çal Mağarası: Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Çal mağarası, Düzköy ilçesinde bulunuyor. Mağaraya girdikten sonra dış dünya ile irtibat tamamen kesilip mağaranın otantik ve gizemli havası ile baş başa kalınıyor. Çok güzel bir hava akışı olan mağaranın içinden akan bir derenin de bulunması, mağaraya ayrı bir güzellik katıyor. 8 milyon yılda oluştuğu kabul edilen mağaraya otobüs ve minibüslerle gitmek mümkün oluyor.

Sultan Murat Yaylası: Çaykara ilçesinin sınırları içinde bulunan yayla, yeşilin kaç tonu olduğunu merak edenler için en güzel cevabı vermektedir. IV. Murat’ın İran seferinden dönerken otağını kurup, ordusu ile cuma namazı kıldığı için adı verilen yaylada, o döneme ait şehitlikte bulunuyor. Yaylada kamp yapmak için gerekli olan her şey mevcut. Yaylaya çıkmak için 30 km civarında bir toprak yol yapılmış ve ilçeden sürekli minibüs seferleri bulunuyor.

Sera Gölü: Akçaabat ilçesinde bulunan ve 4 km uzunluğunda olan bu göl ve çevresi, Uzungöl’den sonra en çok ziyaretçi alan bölge özelliğindedir. Heyelan set gölü olan Sera gölü, yemyeşil çevresi ve çok sayıda ender görülen kuş türü ve huzur dolu yapısı ile mutlaka görülmesi hatta kalınması gereken yerler arasındadır. Göle ilçeden kalkan minibüs seferleri bulunuyor (yaklaşık yarım saat) sürüyor ve özel araçla gitmek için de yol çok güzel.

Zigana Gümüşkayak Yaylakent: Özellikle kayak sporu sevenler için mükemmel tesis ve piste sahip olan bölge Zigana ilçesinde bulunuyor. Trabzon hava limanından 60 km mesafede olan bölgeye sürekli otobüs seferleri ve tur hizmetleri bulunuyor. Muhteşem bir doğa ve güzelliklere sahip olan bölgede konaklama için her bütçeye uygun mekanlar bulunuyor. Konaklama mekanlarının tümü dağ ve vadi manzaralı olup, her türlü konfor mevcut. Çam ormanının yanında bulunan bölgenin yolu asfalt ve tesisin içinde kayak okullarından, profesyonel kayakçılar için de uygun pist ve ekipmanlar mevcut.

Altındere Vadisi: Maçka ilçe sınırlarında yer alan milli park, ilçeye 18 km mesafededir. Asfalt bir yolla ulaşılabilen vadiye otobüs, minibüs ve özel araçla gidilebilmektedir. Sümela manastırına da çok yakın olan vadi tam bir oksijen deposudur. Vadinin yemyeşil tabiatı ile dere ve şelaleleri eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Burada trekking, balık avı, tırmanma, doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için oldukça fazla bölge ve imkan bulunmaktadır.

  1. Trabzon’da Ne Yenir? Ne Alınır? Nesi Meşhur?

Ne Yenir?

Trabzon’da ne yenir sorusuna en güzel cevap ise yöresel her şeyin yenmesi olmaktadır. Şehir uzun bir Karadeniz kıyısına sahip olduğundan, yılın her zamanında taze balık çeşitlerini yeme imkanı bulunmakta. Hamsinin resmi yemek olduğu ilde birçok lokantada, balık siparişi verilirken tercih yapılmaz ve o gün ne yakalanmış ise misafirlere o balık sunulmaktadır. Yüksek yaylaları ve temiz havasından dolayı süt ve süt ürünleri de şehirde çok beğenilerek tüketilmektedir. Özellikle yöresel peynir ve tereyağından yapılan yemeklerin tadı unutulmaz olmaktadır. Mısır unundan yapılan ekmek ve karalahana sebzesi ise şehrin olmazsa olmazlarındandır.

Şehrin mutfağının bir başka özelliği ise her ilçesinin değişik bir yemekle ün yapmış olmasıdır, bunlara en güzel örnek de Akçaabat köfte ve Hamsiköy sütlacı olmaktadır. Trabzon ili ve ilçeleri birlikte değerlendirildiğinde şehre gelenler için yapılan yöresel lezzetler; hamsili pilav ve hamsi kuşu, kaygana, mıhlama, pide çeşitleri, kuymak, burma tatlısı, Akçaabat köftesi, sütlaç, palamut dolması, şıra olarak sayılabilir. Şehrin yaylalarında ise bölgesel olan lezzetler de mutlaka tadılmalıdır. Özellikle yaylalarda otlayan hayvanlardan taze sağılan süt eşliğinde ikram edilen serpme kahvaltılar, temiz hava ve muhteşem manzara eşliğinde oldukça beğenilmektedir.

Ne Alınır? Nesi Meşhur?

Trabzon altın ziynet eşyaları bakımından çok önemli bir yer tutmaktadır. Şehirde telkari yöntemi ile yapılan Trabzon burması bilezikler özellikle evlenecek kadınların gözdesi haline gelmiştir. Yurdun birçok bölgesinde bu bilezikler hem de adet olarak erkek tarafına şart olarak bile koşulmaktadır. Şehir altın takılarının yanı sıra çeyizlik alışverişler için de çok fazla misafir çekmektedir. Özellikle tekstil ürünleri çeyiz hazırlığında olanlar için önemli bir sektör haline gelmiştir.

El dokuma tekstil ürünleri arasında bulunan peştemal, havlu ve yatak takımları en çok alınan malzemelerin başında gelmektedir. Bakır işlemeciliği de meşhur olan şehirden, hediyelik eşya için özellikle el yapımı bakır malzemeler alınmaktadır. Şehre gelenlerin büyük bir çoğunluğu da tere yağı ve peynir ile bal gibi gıda ürünlerinden almayı da ihmal etmiyorlar. Alışveriş yapmak için Kemeraltı çarşısı ve bedesten hemen hemen her türlü malzemenin bulunduğu uygun mekanların başında yer almaktadır.

  1. Trabzon’a Nasıl Gidilir? Eğlence ve Konaklama İmkanları Nedir? Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon ulaşım çeşitliliği açısından da çok tercih edilmektedir. Şehre ulaşım için zevkli ve muhteşem manzaralı bir yolculuğu tercih edenler için otobüsler ideal bir imkan sunuyor. Deniz yolculuğu ile de gelinebilen şehre, en kısa sürede ulaşım için ise hava yolu seyahati seçilmektedir. Şehrin hava limanı iç ve dış hatları bulunan modern tesislere sahip ve şehre yakın bir konumda bulunmaktadır. Şehirden tüm ilçelere ve birçok turistik bölgeye otobüs seferleri bulunmaktadır.

Trabzon’da Eğlence Hayatı

Şehir gece hayatını sevenler için değişik eğlence mekanlarına sahiptir. Bir çok otelin kendi eğlence imkanlarının yanı sıra yerli ve yabancı pub ve kafeler değişik aktiviteler ile misafirleri zevkli bir zaman geçirmelerini sağlamaktadır.

Konaklama İmkanları Nedir?

Trabzon ili konaklama açısından çok zengin bir çeşitliliğe sahip bulunmaktadır. Ultra lüks otellerden her bütçeye uygun çok sayıda konaklama mekanları bulunmaktadır. ayrıca turistik bölgelerin nerede ise tümünde bölgeye özel olarak tasarlanmış tesis ve konaklama yerleri mevcuttur.