Trabzon Mutfağının Eşsiz Başyapıtları ve Tarifleri

0
8

Trabzon Mutfağının Eşsiz Başyapıtları ve Tarifleri

Trabzon kenti, kültürel ve tarihi çeşitliliğinin yanında; zengin yemek kültürü sayesinde ününü ülkemiz sınırları dışına taşımıştır. Genel olarak etlerin yerini otlar ve değerli bitkiler almıştır. Balık da bu anlamda sıklıkla kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Trabzon’un eşsiz yaylalarında yapılan tereyağları, süt ve peynirler ise genel olarak yemeklerin bu kadar lezzetli olmasının püf noktasıdır. Çünkü yaylalarda otlayan hayvanlar, hiçbir şekilde doğal olmayan bir besinle beslenmemektedir. Tüm bu doğallık da yemeklerin lezzetine yansımaktadır. Trabzon mutfağının birçok farklı başyapıtı olsa da, bu yazımızda sizlere en çok bilinen ve tarifi istenen kuymak ve hamsili pilavın tarifini sunacağız.

Kuymak Tarifi ve Önemli İpuçları

Trabzon’un markalaşan lezzetlerinden bir tanesi olan kuymak, neredeyse her evin Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Kuymak yapmak için öncelikle Trabzon peynirinin kesinlikle olması gerekir. Diğer peynirlerle yapılan kuymaklarda, uzamaya uygun şartlar oluşmaz. 1 ölçü mısır unu, tuz, peynir ve yarım ölçek yağ; gerekli malzemelerin listesidir. Mısır ununa katılacak olan biraz su ile beraber, muhallebi kıvamına kadar pişirilmesi işlemi uygulanır. Ardından ise Trabzon peyniri, yağda kızartılır ve bu karışıma ilave edilir. Özellikle sıcaklığının düşmemesi, çok önemli bir detaydır. İyice karıştıktan sonra ise sakız kıvamına gelen kuymak, servis edilmek üzere ocaktan alınmalıdır.

Hamsili Pilav Tarifi

Gerekli olan malzemeler hamsi, 5 bardak pirinç, 1 tane soğan, 1 çay kaşığı şeker, tuz, kuru nane, bir miktar kuş üzümü, 2 çay kaşığı dolmalık fıstık ve özellikle Trabzon tereyağından 5 yemek kaşıklık ölçüdür. Hamsilerin yarısı 30 santimetre çapındaki bir tepsiye dışa dönül şekilde dizilir. Bu kısım yaklaşık olarak orta ateşte 30 dakika kadar fırında mühürlenir. Sonrasında ise tüm malzemeler yağı kızmış bir tencereye atılır ve pirinç eklendikten sonra yağda kavrulur. Su kaynadıktan sonra 8 ile 10 dakika daha pişirilmesinin ardından, pilavın suyunun çekmesi beklenir. Balıkların olduğu tepsiye pilav eklenir ve kalan kısma diğer hamsiler dizilir. Bu şekilde fırına konan tepsi 30 dakika daha pişirilir ve bu şekilde hamsili pilav sunuma hazır olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz