Trabzon Kalesine Ulaşım

0
11

Trabzon, tatilcilerin aklında her zaman muhteşem doğa manzarası ve eşsiz mutfak zenginliği ile kalmıştır. Fakat unutulan ve aslında gerekli önemin verilmediği bir yanı da vardır. Trabzon, tarihin eşsiz mirasını günümüze taşıyan zengin bir ilimizdir. Roma İmparatorluğu ve Bizans’ın yanında, Osmanlı Devleti zamanında da önemli bir liman görevini üstlenmiştir. Trabzon, Karadeniz hakimiyeti açısından her zaman stratejik bir nokta olmuştur. Uzun asırlar boyunca birçok kez el değiştiren Trabzon, bu sayede günümüze farklı zaman dilimlerinden çok zengin bir tarih mirası ulaştırmıştır. Trabzon’un güvenliğini ve bir anlamda prestijini koruyan, zamanın ünlü mimarları tarafından yapılan ve günümüze hala birçok alanı kalmış olan Trabzon Kalesi, tarihi bir gezi yapmak isteyen tatilcilerin ilk durak noktalarından bir tanesidir.

Trabzon Kalesi Hakkında

Trabzon ilinin Araklı ilçesinde bulunan Trabzon Kalesi, günümüzde Kalecik mahallesi sınırlarında tatilcilerin ve gezginlerin kültürel rotalarına ev sahipliği yapmaktadır. Denize hakim yapısıyla birlikte, zamanın saldırılarına karşı inşa edildiği anlaşılmaktadır. Trabzon şehrinin belki de en yüksek tepelerinden bir tanesine inşa edilen kale, Trabzon İmparatorluğu’nun en gözde eseri olarak lanse edilmektedir. Günümüze kadar neredeyse bozulmadan gelmiştir. Yukarı, orta ve aşağı hisar olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Evliya Çelebi’nin cehennem kuyularına benzettiği Trabzon Kalesi; aslında bu benzetmeyi haklı çıkartacak kadar derin ve korkutucu bir içyapıya sahiptir. Kale, eskimesinin ardından Osmanlı tarafından toparlanan taşlarla yeniden restore edilmiş ve günümüze kadar ulaşacak bir sağlamlığa kavuşturulmuştur. İçerisinde mumhane kapıları, pazarlar, hamam, çeşme ve camiler bulunmaktadır.

Trabzon Kalesi’ne Ulaşım ve Ziyaret Saatleri

Trabzon Kalesi, hafta içi tüm günlerde ziyarete açıktır. Sabah 9’dan akşam 5’e kadar ziyaret edilebilir. Güvenlik nedeniyle akşam 17.00’dan sonra ise herhangi bir şekilde kaleye girmek yasaktır. Tatilciler kaleyi görmek için herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Trabzon Kalesi’ne gitmek isteyen turist ve tatilciler, merkezden önce Araklı ilçesine gidecek minibüs ve otobüslere binebilirler. Bunun yanında şahsi arabasıyla yola çıkanlar ise rahatlıkla Trabzon merkezden Araklı ilçesine ulaşım sağlayacaklardır. İlçeye gelenler ise zaten şaşalı yapısıyla Trabzon Kalesi’ni hemen bulabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz