Trabzon Gezi Rehberi

0
34

Ülkemizin ve dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Trabzon, birçok farklı ulaşım aracıyla rahatlıkla gelinebilecek bir rota üzerindedir. Otobüs terminali ve havalimanı, bünyelerine ekledikleri alternatif rotalar sayesinde, şehir içindeki birçok turistik alana direkt seferler düzenlemektedir. Tatil için planlanan günlerde önceden otel rezervasyonları yaptırmak, gezinin tadının kaçmaması açısından önemlidir.

Trabzon’a Gelenlerin Kesinlikle Yapması Gerekenler

Trabzon’a gelip de, bu listede bulunan aktiviteleri yapmayan turistler geride büyük bir pişmanlık bırakmaktadır. Bu yüzden de öncelikle muhteşem tarihi ve eşsiz manzarasıyla ünlü olan Sümela Manastırı ilk sırada yer almaktadır. Trabzon’un turizm simgesi olan Sümela, restorasyonun ardından eski ve şaşalı günlerine geri dönmüştür. Trabzon Kalesi, şehri ayaklarınızın altına alacak bir konumdadır. Sosyal medya için fotoğraf arka planı isteyen tatilciler, bu bölgeyi görmeden geçmemeleri gerektiği önerilmektedir. Osmanlı zamanında kapalı çarşı kültürüyle oluşturulan Bedesten, yapısındaki tek kubbeli mimarisiyle tek örnek olma özelliğini taşımaktadır. Bedesten içerisinde hediyelik eşyalar ve yöresel lezzetler satın alınarak eve götürülebilir. Trabzon’da mavi ve yeşilin mükemmel uyumuna gözleriyle şahit olmak isteyen turistlerin, Boztepe’ye mutlaka gitmeleri gerekmektedir. Havası, manzarası ve gün batımı manzarasıyla Boztepe; 7 gün 24 saat boyunca gidilecek alanlardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Bunun dışında doğayla daha da yakından etkileşime geçmek isteyen kişilerin, saymakla bitmeyecek olan Trabzon yaylalarını kesinlikle görmeleri gerekmektedir.

Trabzon Mutfak Kültürü

Trabzon, elbette muhteşem tarihi ve doğasıyla insanların gönlünde taht kurmuştur. Fakat bunları yerinden edebilecek tek bir özelliği varsa; o da mutfağındaki zengin yemek kültürüdür. Et yemeklerinden hamur işlerine, tatlılardan turşulara birçok farklı kategoride eşsiz bir yemek portföyü bulunmaktadır. Kuymak, kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Karadeniz pidesi adı verilen kapalı pideler, Trabzon’a gelen herkesin yemesi gereken enfes lezzetlerin başında gelmektedir. Bölgede ünlenen ve bu övgüyü hak eden Akçaabat köftesi de, yanında doğru bir piyazla birlikte tüketilmelidir. Et sevmeyen tatilciler için ise kendi çiftliklerinde ürettikleri alabalıkları zengin pişirme teknikleriyle müşterilerine sunan alabalık çiftlikleri bulunmaktadır. Trabzon tatlıları için de, başta sütlaç olmak üzere birçok farklı tercihten bir tanesini deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz