Trabzon Direkli Hamamının Tarihi

0
33
Trabzon Tarihi Direkli Hamam

Ülkemiz, birçok uygarlık ve medeniyete ev sahipliği yapması açısından tarih araştırmacılarının,antropologların, dil bilimcilerin ve tarihe meraklı yerli yabancı birçok kişinin uğrak yeri olmuştur. Tarihin keşfi yolculuğunda merakınızı giderecek, merak ettiklerinize cevap almanızı sağlayacak yerler arasında Trabzon direkli hamamının tarihi gelmektedir. Bu hamamın yapım tarihinin tam olarak bilinmemesine karşılık,yapının yapım döneminin bazı tarih kaynaklarında Selçuklu dönemine ait, bazı kaynaklarda da 18. yüzyılın mimari yapısı olduğu vurgulanmaktadır.

Trabzon Direkli Hamamının Tarihi

Hamam Tarihi Hakkında Bilgiler

Trabzon ilinde tarihe ışık tutan hamam sayısı oldukça fazla olması tarihi kültür yoğunluğunun çok kuvvetli olduğunu göstermektedir. Direkli hamamın yapım amacı ile diğer hamamların yapım amacı aynı olmasına karşın bu hamamı diğer hamamlardan ayıran belirgin bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik hamamın yapısı ile ilgilidir. Hamamın kubbe yapısı oba çadırına benzetilmiştir.Yapım tarihi açısından fikir edinmemizi sağlayacak olan bu özellik sayesinde mimarı yapının oba kültürünü yaşatmaya çalışan veya onlardan esinlen bir bir uygarlığın dönemi ait olacağı ihtimalini kuvvetlendirmektedir.

Hamam İsmini Hakkında Bilgiler

Bir mimari yapının ismi onun hangi medeniyet, devlet ve döneme ait olduğu hakkında bizlere çok önemli bilgiler vermektedir.

1-Trabzon direkli hamamı yapı itibari ile sekiz kubbe şeklinde yapılmış olup bu sekiz kubbeden yapılmasına bağlı olarak sekiz direkli hamam olarak bilinir.

2-Selçuklu Devleti dönemi mimari yapısı olduğu ihtimali ile de Selçuklu hamamı olarak bilinir.

Trabzon Direkli Hamam

Hamamın Bulunduğu Yer Hakkında Bilgiler

Tarihi Trabzon direkli hamamı Trabzon Merkez pazar kapı mahallesinde yine kendi adını vermiş olduğu 8 direkli hamam sokağında bulunmaktadır. Hamamı görmek isteyenlerin kolaylıkla bulabileceği bir konumdadır.

Direkli Hamam

Hamamın Barındırdığı Kişi Kapasitesi ve İç Kısmına Ait Bilgiler

1-Yapının misafir edeceği kişi kapasitesi 30-40 kişi arasında değişmektedir.

2- Hamam iki katlı olarak inşa edilmiş olup üst kısmı soğuk oda ve misafir dinlenme amaçlı alt kısmı ise sıcaklık olup yıkanma için kullanılmaktadır. Sıcaklığın her köşesi için bir hücrenin inşa edildiğini görmek mümkün.

3- Hamam yakın zaman içinde İlgili Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi ortak çalışmaları ile tarihi ayakta tutmak adına restorasyon yapılmıştır.

4- Restorasyon öncesi yıkılmış olan soyunmalık kısmı da hamamın önemli bir parçasıdır. Bu kısım daha sonrasında yapıya uygun bir şekilde restore edilerek, kültür mirasının bütünlüğü ve korunması sağlanmıştır.Tarihe tanıklı etmiş olan bu mimari yapıyı gezerek merakınızı giderebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz