Trabzon Çal Mağarasına Nasıl Gidilir?

0
13
Çal Mağarasına Gidiş

Karadeniz’in incisi olarak görülen Trabzon, her mevsim yağış alması nedeniyle bitki çeşidi açısından oldukça zengindir. Trabzon, bitki çeşitlerinin yanı sıra vadi, yamaç, akarsu ve göl bakımından da zengin olup, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Tarihi önemi de bulunan Trabzon, turistik açıdan önem kazanmıştır. Özellikle Çal Mağarası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken doğal bir zenginliktir. Peki, Trabzon Çal Mağarasına nasıl gidilir? Çal Mağarası önemi nedir?

1- Çal Mağarası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Çal Mağarası Trabzon Düzköy İlçesi, Çalköy Mahallesi’nde bulunmaktadır. İlçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 5 km, Trabzon merkeze ise 45 km’dir. Çal Mağarası’na özel araçla gitmek isteyenler, Trabzon, Akçaabat, Düzköy, Çal yolunu takip etmelidir. Ayrıca Akçaabat İlçesi üzerinden Çalköy dolmuşları ile de mağaraya ulaşmak mümkün olmaktadır.

2- Çal Mağarası’nın Önemi Nedir?

Çal Mağarası, Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça önem gören bir mekândır. Mağaranın içinden küçük bir dere akmaktadır. Ayrıca tarihi önemi bulunan Trabzon’ da Çal Mağarası içinde de tarihi bir kale yer almaktadır. Mağara girişi geniş olsa da içerisindeki kırık sistemleri nedeniyle değişiklik göstermektedir. Çal Mağarası Trabzon İl Özel İdaresi tarafından 2003 yılı itibariyle turizme kazandırılmış bir değerdir. Hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin ziyaretçilere açık olan bir doğal güzelliktir.

3- Trabzon’da Görülmesi Gereken Diğer Güzellikler

Trabzon’da Çal Mağarası’nın yanı sıra farklı doğal güzellikleri ve tarihi ziyaretleri için de elverişli bir ildir. En çok bilinen Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Boztepe, Trabzon Kalesi, Ayasofya Müzesi, Trabzon Müzesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Altındere Vadisi Milli Parkı, Zağnos Vadisi, Sürmene Çamburnu Tabiat Parkı gibi doğal güzellikleri ve bitkileri ile yoğun ilgi görmektedir.

4- Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon, pidesi ile meşhur olan bir ildir. Tereyağının güzelliği de duyulan bu ilde, pideler özel olarak hazırlanmaktadır. Kuymak ve muhlama özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilen ve bu bölgeye ait olan bir yiyecektir. Akçaabat Köftesi, Laz böreği, pancarı, karalâhana çorbası, hamsi, Hamsiköy sütlacı Trabzon’ da denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

5- El Emeği Ürünler

Trabzon telkari ve bakır işi objeleri ile ünlüdür. El dokumacılığına önem verilen ilde şal, peştamal, kuşak gibi ürünler bu bölgeye has hatıra eşyaları olarak tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz