Trabzon Arsin Gezi Rehberi

0
22
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Arsin, Trabzon iline bağlı küçük ve şirin bir ilçedir. Yeşillikler içerisinde olan Arsin, deniz kıyısında olan bir yerleşim yeridir. Denizin ve yeşilliklerin bir arada bulunduğu ilçe, Trabzon’a 20 km kadar bir uzaklıktadır. Trabzon’un merkezi ile Arsin arasında Yomra ilçesi bulunuyor. Trabzon arsin gezi rehberi, buranın doğal güzellikleri, tarihi dokusu, yemek kültürü ve ulaşımı hakkında geniş bilgiler içermektedir.

  1. Arsin’in Kelime Anlamı

Trabzon’a bağlı sevimli yerleşim yeri olan Arsin, kelime anlamı olarak saflığı, temizliği ve duruluğu ifade etmektedir. İlçede bulunan kumsalların ve plajların temizliğinden dolayı verilmiş olan Arsin ismi, ilçenin kirlilikten arınmış bir yer olduğunu en güzel en doğru şekilde ifade etmektedir.

  1. Arsin’in Tarihi

Orta çağdan günümüze kadar varlığı bilinen Arsin’de antik çağ kalıntıları bulunmamaktadır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Tarihi süreçte ruslar tarafından işgale uğrasa da tekrar kazanılan ve iskan edilen bir yerleşim yeridir.

  1. Arsin’in Genel Özellikleri

İlçe merkezi Karadeniz sahilinde yer alan Arsin’in kıyı şeridi 7 km’dir. Hafif eğimli bir araziye sahiptir. Kışları ılık yazları ise serin olan Arsin, ılıman iklim koşullarına sahiptir. Özellikle sonbahar döneminde yüksek kesimlerde sisli hava hakim olmaktadır. İlçenin geçim kaynağı tarım ve balıkçılıktır. Özellikle mısır, lahana, patates, patlıcan gibi tarım ürünleri yetişmektedir. Balıkçılıkta ise mezgit, kefal, hamsi ve istavrit avlanması Karadeniz’den yapılmaktadır.

  1. Arsin’de Neler Yenir

Arsin ilçesinde yer alan mutfak kültürü, Trabzon’da da olduğu gibi oldukça çeşitlidir. Deniz ürünleri başta olmak üzere, lahana, mısır unu ile yapılan ekmekler, çörekler, kuymak gibi yemeklerin lezzeti burada bir başkadır. Özellikle Yanbolu deresinden tutulan alabalık mutlaka yenmesi gereken lezzetlerden biridir. Yanbolu’nun üst kesimlerinden yakalanan ve kırmızı benekleri olan alabalık, ilçenin favori yemekleri arasında ilk sıradadır.

  1. Arsin’de Görülmesi Gereken Yerler

Arsin yerleşim yeri olarak çok eski bir yer olsa da tarihi kalıntılara pek rastlanılmamaktadır. Daha çok doğal güzellikleri, temiz ve arınmış sahilleri ve de doğal plajları ile turizimcileri cezbetmektedir. Bölgede turizm amaçlı çok sayıda tesis de bulunmaktadır.

Santa diğer bir adıyla dumanlı harabeleri bir dönemin madenci kasabası olarak bilinmektedir. Demir, kurşun ve gümüş madenlerinin işletildiği zamanlarda ilçe ekonomik olarak oldukça refah bir yaşam sunuyordu. Tarihi süreçte çeşitli yaptırımlara maruz kalan yerleşim yeri günümüzde etrafı çevrili ve sadece kuzey kısmından giriş çıkışa açık bir alandır. Diğer yerlerden bağımsız olarak kendi suyu ve tarımı olan Santa Harabeleri, görülmesi gereken yerler arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz