Maçka Mavura Yaylası Hakkında Bilgi ve Ulaşım

0
6

Küresel ısınmanın bir etkisi olarak artık yaz ayları ülkemizde çok sıcak ve bunaltıcı bir şekilde geçmektedir. Bundan dolayı da tatilciler yaz aylarında sadece kıyı kesimlerine gidip, denize geçme aktivitesine bir son vermeye başladılar. Son yıllarda gündeme gelen yayla turizmi sayesinde, artık yaz tatillerinde turistlerin çok doğru ve eğlenceli bir tatil alternatifleri oluşmuştur. Çeşitli bitki örtülerinin yanında krater gölleri, dereler, yabani hayvanların doğal yaşamı ve kuş cıvıltıları ile birlikte; yaylalar artık tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Yaylaların insanları huzura ve mutluluğa yönlendirmesi sayesinde, artık özellikle Karadeniz Bölgesine gelmek isteyen tatilcilerin rezervasyonlarını ve tatil programlarını erkenden yapmaları gerekir. Yaylalarda düzenlenen şenlikler, kış ve yaz sporları, doğa yürüyüşleri, balıkçılık ve çim kayağı gibi aktiviteler de; tatilin çok daha güzel geçmesini sağlayacak önemli detaylardır. Trabzon’da bulunan Mavura Yaylası da, bu anlamda tatilcilerin en çok kullandığı ve gelmekten keyif aldığı yaylalardan bir tanesidir.

Mavura Yaylası Hakkında

Trabzon’da Maçka ilçesinde bulunan neredeyse sayısız yaylalardan bir tanesi olan Mavura Yaylası, eşsiz güzelliği ile tatilcilerin kalbini çalmaktadır. Sadece yerli turistler tarafından değil, yabancı turistler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Aktif bir kullanıma sahip olduğu için, Mavura Yaylasına elektrik ve su hizmetleri de getirilmiştir. Bunun yanında kasap, manav, bakkal ve klasik Karadeniz yemeklerinin sunulduğu restoranlar da Mavura Yaylasının önemli altyapı hizmetlerindendir. Turistlerin günlük ihtiyaçları bu şekilde rahatça halledilecektir.

Mavura Yaylası Ulaşım ve Konaklama

Trabzon’a gelerek Maçka ilçesine ulaşan tatilciler, bu aşamadan sonra ise 19 kilometre daha giderek Mavura Yaylasına ulaşmış olacaklardır. Mavura Yaylasına gelmek isteyen tatilciler önce Şolma Yaylasına gelecek ve sonrasında 4 kilometrelik yolculuğun ardından Mavura Yaylasına ulaşacaklardır. Ormanla beraber yolculuk yapan tatilciler, bu anlamda çok keyifli zaman geçireceklerdir. Mavura Yaylasına Maçka ilçesinden düzenli olarak kalkan ticari otobüs ve dolmuş seferleri de mevcuttur. Konaklama olarak Mavura Yaylasında herhangi bir seçenek bulunmamaktadır. Bu yüzden genelde tatilciler Maçka ilçesinde kalırlar ve istediklerinde gerekli malzemeleri yanlarına alarak yaylada kamp yaparlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz