Maçka Çakırgöl Yaylası Hakkında Bilgi ve Ulaşım

0
7

Ülkemizin eşsiz manzaraya sahip turistik yerleri, her zaman kendisine çok sayıda tatilciyi çekmektedir. Bu yüzden de her güzel bölgemizde turizm gelirleri önemli bir ekonomik faaliyettir. Son yıllarda yaz turizmde meydana gelen değişim ve tatilcilerin daha çok sakin yerlerde tatil yapma isteği; yayla turizminin meşhur olmasını sağladı. Bu sayede yazın bunaltıcı havasından kurtulmak isteyen tatilciler, bu anlamda Karadeniz Bölgesinin manzarası eşsiz yaylalarına gelmeye başladılar. Mavinin ve yeşilin en güzel uyumunu gördükleri yaylalarda mutlu ve huzurlu bir tatil geçiren insanlar, artık Karadeniz yaylalarının dört mevsim boyunca tatile açık hale gelmesini sağladılar. Yaylaların altyapı ihtiyaçları da giderildikten sonra, tatilciler artık çok erken sürelerden rezervasyon yaptırarak yaylalara gelmeye başladılar. Çakırgöl Yaylası da, Trabzon ilimizin Maçka ilçesinde bulunan ve her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilen yaylalarımızdan bir tanesidir.

Çakırgöl Yaylası Hakkında

Temiz bir hava ve yemyeşil bir doğa görmek isteyen tatilciler için Çakırgöl Yaylasının tam olarak ideal olduğu söylenmektedir. Özellikle stresli insanların bu yayladan döndüklerinde streslerinden de kurtulduğu rivayet edilmektedir. Rakımı 2504 metre olan Çakırgöl Yaylası, aynı zamanda birçok farklı yaylaya da çok yakın mesafededir. Zaten tatilciler Çakırgöl Yaylasına gelirken, yol üzerinde görüntü olarak eşsiz görünen yaylaları da takip ederek geleceklerdir. Altyapı olarak herhangi bir gelişmenin olmadığı Çakırgöl Yaylasında, bakkal ve manav gibi temel ihtiyaçları giderecek olan dükkanlar da yoktur.

Çakırgöl Yaylasına Ulaşım ve Konaklama

Trabzon ilinde yolu en meşakkatli, fakat manzarası en güzel yaylaların başında Çakırgöl Yaylası gelmektedir. Yaylaya gelmek için yola çıkan tatilciler, öncelikle arazi tipi bir araç kullanmalıdırlar. Sonrasında ise Maçka ve Meryemana yolunda 5. Kilometre sonunda bulunan toprak yoldan sağa doğru dönmelidirler. Buradan sonra 90 kilometre gidilmesinin ardından Çakırgöl Yaylasına ulaşmış olunacaktır. Yaz dönemlerinde bölgeye ticari araçlar da toplu şekilde seferler düzenlemektedir. Çakırgöl Yaylasında konaklama imkanı oluşturulmamıştır Bu yüzden Çakırgöl Yaylasına gelecek olan tatilcilerin, kendi kamp malzemelerini ve günlük ihtiyaçlarını yanlarında getirmeleri çok önemli bir detaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz