Lapazan Yaylası Hakkında Bilgi ve Ulaşım

0
6

Ülkemizin bulunduğu coğrafi yapı sayesinde, dört mevsimde de inanılmaz güzellikte doğa manzaraları ortaya çıkmaktadır. Böylece de ülkemizin dört mevsimde de turizm gelirlerinde ciddi yükselmeler görülür. Yedi bölgesinin birbirinden farklı özelliklere sahip olması, aynı zamanda insanların tatil zamanlarında ellerinde çok geniş bir tatil seçeneği olmasını da sağlayacaktır. Karadeniz Bölgesi, tatilcilerin doğa içerisinde huzurlu bir tatil yapmaları için çok önemli bir konuma sahiptir. Bu sayede yaz aylarında ağaçların çokluğu sayesinde yağışlar da azalır. En şehirleşen il olarak ortaya çıkan ve dikkat çeken Trabzon ilimizde, sadece yerli turistlerin değil; aynı zamanda yabancı turistlerin de ilgisini çeken birçok farklı tatil alanı vardır. Eskiden sadece hayvan otlatmaya yarayan yaylaların turizme açılması sayesinde, yayla turizmi kavramı ülkemiz tatil literatürüne kazandırılmıştır. Bu sayede Lapazan Yaylası da, Trabzon’a gelmek isteyen turistlerin en çok uğradığı yerlerin başında gelir.

Lapazan Yaylası Hakkında

El değmemiş yaylalar arasında belki de en yüksek rakımda bulunan Lapazan Yaylası, denizden tam 2200 metre yüksekliktedir. Altyapı olanaklarının bulunmadığı Lapazan Yaylasında, günübirlik geziler ve toplu kamp imkanları çok sıklıkla kullanılmıştır. Yükseklik sayesinde, oksijen anlamında zengin bir alan olan Lapazan Yaylası; bunun yanında akciğer ve nefes tedavisi görmek isteyen insanların da sıklıkla tercih ettiği bir yayladır. Lapazan Yaylasına gelen tatilciler, çim kayağı ve doğa yürüyüşlerine katılarak eğlenceli zamanlar geçireceklerdir. Bunun yanında ise Lapazan Yaylasında, bazı aktiviteler için düzenli şekilde olmayan günübirlik şenlikler de düzenlenmektedir.

Lapazan Yaylası Ulaşım ve Konaklama

Maçka ilçesine bağlı olan Gürgenağaç Köyü’nün yolu üzerinden Lapazan Yaylasına ulaşmak mümkündür. Genel olarak yolun tamamı 27 kilometrelik bir mesafe olarak ölçülür. Araçsız yürüyerek gitmek mümkün olmadığı gibi, aynı zamanda da tehlikelidir. Konaklama seçeneklerinin bulunmadığı Lapazan Yaylasına gelen tatilciler ve turistler, önceden kamp malzemelerini ve günlük ihtiyaçlarının tamamını yanlarında getirmelidir. Aynı zamanda havanın geceleri çok soğuk olduğu da unutulmamalı, bu yüzden kalma esnasında termal kıyafetler tercih edilmelidir. Buraya gelen tatilciler, eşsiz ve bozulmamış yaylada kalınca çok huzurlu zamanlar geçireceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz