Hakkımızda

Büyük bir özenle sizleri Trabzon ilimiz hakkında bilgilendirmek ve ilimizin özelliklerine kolay ulaşabilmeniz için kurmuş olduğumuz sitemizde Trabzon’la ilgili bütün bilgiler yer almaktadır. Eğer siz de Trabzon’u ziyaret etmek, yöresel yemeklerini tatmak, gezmek ve Trabzon’la ilgili genel bilgileri edinmek istiyorsanız burada bulabilirsiniz ve bakabilirsiniz.

Trabzon şehir rehberi, ilçe rehberleri, gezi alanları, tarihi yerler, haberler, mekanlar ve turizmle ilgili birçok bilgiyi sizler için araştırarak ve bilgileri toplayarak kurmuş olduğumuz sitemizde Trabzon ilimizle ilgili olarak detaylı birçok bilgi edinmeniz mümkündür.

Trabzon Şehir Rehberi

Eşsiz doğasıve Karadeniz’in incisi olmasıyla tanınan bir şehir olan Trabzon şehir rehberi hakkındaki detayları sizler için sitemizdebulundurmaktayız.

Yaz, kış ve bahar demeden sürekli yağışlı olan Trabzon, bu iklimi sayesinde yüz binlerce çeşit bitki ve canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Orman örtüsünün zengin olması sayesinde de tarımcılık ve hayvancılık meslekleriyle geçimini sağlayan insan sayısı oldukça fazladır. Balıkçılık, fındık, fıstık, çay ve meyvecilik gibi faaliyetler sayesinde ülkenin ithalat ve ihracat kalemlerine büyük katkıda bulunulmaktadır.

Trabzon’da Karadeniz iklimi hakimdir. Bu sayede kış aylarında kıyılar ve merkez ilçeler bol yağışlı, daha iç ve sağlık kısımlar ise karlıdır. Yaz aylarında ise Karadeniz ikliminin etkisiyle yaşanan nemli ve yağışlı bir mevsim geçirilmektedir. Trabzon hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilmek için buraya bakabilirsiniz.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon gezilecek yerler oldukça fazla sayıdadır ve bu konuyla ilgili yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda en çok bahar aylarında Trabzon’da gezintiye çıkmanın keyifli olduğu bilgisini elde etmiş bulunmaktayız.

Eşsiz bir doğaya sahip olması, Karadeniz’in incisi olması ve 4000 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olmasıyla ziyaret edildiği andan itibaren insanları kendine aşık bırakan bir şehirdir Trabzon. Trabzon’a gittiğinizde gezecek o kadar çok yeriniz olacak ki bu yüzden birkaç gününüzü bu şehri gezip tanımaya ayırmanızı önermekteyiz.

Trabzon gezilecek yerler; Uzungöl, Sümela Manastırı, Direkli Hamam ve Atatürk Köşkü gezmeden dönülmeyecek mekanlar arasında bulunmaktadır. Bu mekanlar, Trabzon’u Trabzon yapan mekanların başında gelmektedir ve şehir merkezine uzakta bulunan yerlerdir. Ancak buraları ziyaret etmek için şehir merkezinde bulunan ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz.

Trabzon Merkezde Gezilecek Yerler

Trabzon gezi rehberi çıkardığımızda merkez bölgesindeki gezilecek yerleri ele almayı daha mantıklı bulduğumuz için merkez bölgesinde gezilecek, ulaşımı kolay ve mutlaka görülmesi gereken yerleri bir araya toplamış bulunmaktayız. Trabzon ilimiz yeşilliği, sahilleri, yürüyüş alanları ve doğal güzellikleri bir arada bulundurmasıyla anılmaktadır.

Trabzon gezi rehberi; Kızlar Manastırı, Trabzon Müzesi, Gülbahar Hatun Cami, Trabzon Kalesi, Zağnos Vadisi ve Çarşılar sokağı şeklinde önemli yerlerin ve mutlaka görülmesi gereken alanların bir araya getirilmesiyle tarafımızca oluşturulmuştur.

Trabzon Kızlar Manastırı

Turizm açısından büyük önem kazanmış olan Trabzon Kızlar Manastırı, son zamanlarda onaylanmayı bekleyen bir yapıydı ancak Trabzon ilimizin Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde onarılıp onaylanarak halka açılmış ve turizmin göz bebeği olmuştur.

Trabzon ilimizin merkez ilçesi olan Boztepe’de bulunan Kızlar Manastırı eşsiz bir mimariye sahip olan, ilin görkemli ve gösterişli yapılarından biri olarak bilinmektedir ve tarafımızca yaptığımız araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz Kızlar Manastırı hakkındaki bilgileri burada bulabilirsiniz.

Trabzon Müzesi

Trabzon ilimizin kültürel değerlerini yansıtan ve şehir merkezinde olmasıyla ulaşımı hiçbir şekilde zorluk oluşturmayan müzelerden biri olan Trabzon müzesi harikalar diyarından kopup gelmiş kadar görkemli bir müze olarak tanıtılmaktadır. Trabzon Müzesi, Trabzon Atatürk Köşkü ve Trabzon Ayasofya Müzesi ilimizin merkezinde bulunan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeleri olarak anılmaktadır. Bu müzeler hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Trabzon Gülbahar Hatun Cami

Mermer ve işleme yapılarıyla eşsiz bir mimari huzurunda sunulan ve turist çeken Trabzon Gülbahar Hatun Cami, ilimizin en köklü tarihi yapılarından biridir. Bu cami, inşa edildiği zamanlarda külliye topluluğunun önemli bir ev sahibi olarak kullanılması ve halen daha sağlam olması sayesinde büyük bir ilgi toplamaktadır. Trabzon ilimizin merkezinde bulunan ve mimari açıdan tarihi inci olarak adlandırılan Gülbahar Hatun Cami görülmeden geçilmemesi gereken bir yer olarak bilinmektedir. Gülbahar Hatun Cami hakkında daha farklı detayları öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Trabzon Kalesi

Trabzon ilimizin en eski mimari yapıya sahip kalelerinden biri olan bu kalenin surları antik Roma dönemine kadar dayanmaktadır. Günümüzde de korunan ve bir bozulma gözlenmeyen tarihi Trabzon Kalesi, merkezde bulunması nedeniyle ulaşımı da oldukça kolaydır. Trabzon Kalesi hakkında gerekli bilgilerin devamı için buraya bakabilirsiniz.

Trabzon Zağnos Vadisi

Trabzon Kalesinin alt kısmında bulunan ve yeşilliğiyle gözlerimizi kamaştıran Trabzon Zağnos Vadisi, Trabzon ilinin incilerinden biridir. Ganita Sahili, Meydan Parkı ve Beşirli Sahiline çok yakın alanda olan Zağnos Vadisini ziyaret ettikten sonra bu mekanlarda dinlenebilir ve yeşil doğanın keyfini çıkarmaya, huzurunu tatmaya devam edebilirsiniz.

Trabzon’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Trabzon ilimizdeki şehir içi ulaşım oldukça konforlu, keyifli ve basittir. Turizmin etkili olduğu bir şehir olması nedeniyle ulaşım ağı belirli zaman aralıklarında belediye tarafından düzenlenmekte ve geliştirilmektedir. Şehir merkezi ve ilçelerine ulaşım taksi, otobüs ve dolmuş gibi ulaşım araçlarıyla kolaylıkla sağlanırken ilçe köylerine ve uzak ilçelere köy minibüsleri çalışmaktadır.

Dolmuşların 8 kişilik olması da taksi ve özel araç rahatlığını aratmadan uygun fiyatlı ve uzun süreli bir yolculuk rahatlıkla gerçekleşmektedir. Belediye otobüsleri gibi özel halk otobüslerinin de bulunması nedeniyle otobüs bekleme süresi oldukça düşüktür. Taksiler de şehrin her alanında bulunduğu için otobüsten ya da dolmuştan indiğiniz noktada bir taksiyle ulaşmak istediğiniz yere gönül rahatlığıyla varabilir ve gezmenin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Trabzon’da şehir içi ulaşım hakkındaki detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Trabzon’da Yenilmesi Gereken Yemekler

Damak tadınıza uyacak birçok et yemeği, sebze yemeği, balığı, hamur işleri ve meyveleri bulunan Trabzon mutfağına hayran kalacağınız aşikardır.

Trabzon ilimizde kahvaltıyla güne başlarken, mıhlama olmadan bir kahvaltı olması mümkün değildir. Bol tere yağlı, mısır unu ve Trabzon peynirinin bir araya gelmesiyle hem görsel hem de tatsal bir şölen oluşturan mıhlama mutlaka yenilmesi gereken Trabzon’a özgü bir kahvaltılık türüdür. Trabzon’a gidilip de mıhlama tadına bakmadan dönmek içimizi yakacak bir eylem olacaktır. Kahvaltı sırasında mıhlamanın yanında gelen sıcacık patates kızartması, melemen, vakfı kebir ekmeği ve taze yeni demlenmiş bir Trabzon çayı eşliğinde mideniz keyifli anlar yaşayacaktır.

Öğle yemeği sırasına gelindiğinde kapalı kıymalı pide tadılması gereken en önemli ve en güzel lezzetlerden biri olarak gözümüzün önüne gelmektedir. Kapalı kıymalı pide yerine kapalı kuşbaşılı pide de tercih edilebilirken, karışık otlu kapalı pide de mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biridir.

Akşam yemeği için de Akçaabat köftesi, Hamsi, Hamsili pilav ve Mezgit yenilmesi önerilen Trabzon şehrimizin merkezinde bu yemekleri çok lezzetli yapan yerler bulunmaktadır.

Trabzon ilimizde yenilmesi gereken diğer yemekleri buradan bulabilirsiniz.

Trabzon’da Hediyelik Eşya Alışverişi Nerede Yapılır?

Mavisi ve yeşiliyle eşsiz bir güzellik sunan Trabzon ilimizde, sevdikleriniz için hediyelik eşya alışverişi ya da kendiniz için hediyelik eşya alışverişini uygun fiyata ve en güzel anıları biriktirilecek bir biçimde yapabilirsiniz.

Gıda maddeleri, bakır eşyalar, antika ürünler, kıyafetler, kumaş eşyalar ve hediyelik ürünler şeklinde birçok çeşit ürünün bulunduğu Trabzon Kunduracılar caddesine giderek dilediğiniz hediyeye sahip olabilir, dilediğiniz eşyayı sevdiklerinize alabilirsiniz. Kunduracılar caddesi haftanın her günü ve her saatinde hareketli olan, samimi esnafların bulunduğu, butik ve büyük mağazalarında yer aldığı, tek seferde alışveriş yapılıp istenilen her şeyin bir arada bulacağı bir caddedir. Trabzon’a özgü eşyaları bu caddede bulabilir ve sevdiklerinize ulaştırabilirsiniz.

Trabzon’daki Mekanlar

Trabzon ilinde bulunan öğrenci nüfusunun yüksek bir orana sahip olması nedeniyle akşam saatlerinde eğlenilecek mekanlar bulunuyor. Günün her saatinde açık olan ve kalabalık olan bu mekanlar akşamları genç nüfusla dolup taşıyor. Eğlenceli zamanlar yaşamak, horon öğrenmek ve şehrin kültürel yapısını anlamak için Trabzon’da bulunan mekanları gezebilir ve bu sayede kentin kültürel yapısını yaşayarak keşfedebilirsiniz.

Trabzon’daki mekanlar arasından yöresel olan mekanları tercih ederseniz, yöreye ait daha güzel türküleri, eğlence anlayışını ve insanların davranış tarzlarını gözlemleyerek gezinizin tadına varabilirsiniz.

Trabzon İlçeleri

Trabzon ilçeleri toplamda 18 ilçeden oluşmaktadır. Ancak her ilçenin kendine göre ayrı bir yaşayış tarzı ve kültürel yapısı bulunduğundan her birini ayrı ayrı ziyaret etmek ve gözlemleyerek keşfetmek çok daha fazla heyecanlı olacaktır. Trabzon ilimizin ilçeleri alfabetik sırayla sıralandığında; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernek Pazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Orta Hisar, Şalpazarı, Sümene, Tonya, Vakfı Kebir ve Yomra şeklini almaktadır. 2017 yılında yapılmış olan istatistiksel nüfus sayım verilerine göre en kalabalık ilçe Orta Hisar iken en az kişinin yaşamakta olduğu ilçe ise Dernek Pazarı ilçesi olarak kayıtlara geçmiştir. Trabzon ilimizin ilçeleriyle ilgili daha farklı ve detaylı bilgileri öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin birçok yerinden ziyaretçi alan Trabzon ilimize ulaşım oldukça kolay ve uygun fiyatlı yöntemleri bulunan bir ulaşım konusudur. Alternatif birçok ulaşım türüyle Trabzon iline ulaşmak, orayı keşfetmek ve gezerek yaşamak mümkündür.

Karadeniz illerinden birinden Trabzon iline ulaşım sağlamak istiyorsanız otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Ancak daha uzak illerden kolay ve kısa süren bir ulaşım yolu ile Trabzon’a ulaşmak isterseniz yine otobüs seferlerini kullanma imkanına sahip olmanıza rağmen Trabzon hava alanına uçuş yapan illerin hava yollarını kullanarak uçaklarla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Tüm bu ulaşım araçları dışında kendi özel arabalarınızı kullanarak da kolay bir biçimde yolda dinlene dinlene Trabzon iline ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Trabzon İli Yılın Hangi Zamanında Ziyaret Edilmelidir?

Karadeniz Bölgesinin kuzey doğusunda, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt illerinin tam ortasında bulunan ve kuzeyi Karadeniz olan Trabzon ilinin konumu bu şekildedir. Trabzon ili Türkiye’nin en büyük 9. ili olarak bilinmektedir. Karadeniz bölgesinde ise Samsun ilinden sonraki en büyük 2. il olarak bilinmektedir.

Bu kadar büyük bir şehirde ziyaret edebileceğiniz ve gezebileceğiniz birçok mekan, tarihi alan ve güzel sahiller bulunmaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda sizlere aktarmak istediğimiz bilgiler arasında yılın her mevsimi ve zamanında Trabzon ilini ziyaret etmenin mümkün olduğudur. Her zaman ve mevsimde farklı eğlenceler ve festivalleri bulunan bu ilin katacağı deneyimleri gözlemleyebilirsiniz.

Yabancı turist ve yerli ziyaretçiler tarafından en çok yaz mevsiminin aylarında gezilmesi tercih edilen Trabzon ilinde yaz aylarında da mevsim ve iklim dolayısıyla sert geçebilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında Trabzon ilini ziyaret edecek ve gezecek iseniz mutlaka yanınıza kalın kazaklar, botlar, şemsiyeler ve montlar bulundurmanız gerekmektedir. Yazları 20 derece ortalamasında geçse de yağışlı günlerin yazında sık yaşandığı Trabzon ilinde yazları da serin ve sert geçebilmektedir.

Eğer Trabzon ilini kışın ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ortalama 7 derece gibi bir hava sıcaklığı olacağını unutmamanız gerekmektedir. Kış aylarında Trabzon ilinin karlı, sisli ve sert hava koşullarıyla baş edebileceğinize, bağışıklık sisteminizin buna dayanacağını düşünüyorsanız kış aylarında da farklı görsel şölenler yaşatan Trabzon ilini yılın bu zamanlarında da ziyaret ederek tarihi anlara ve farklı manzaralara şahit olarak keyifli zamanlar yaşayabilirsiniz.

Trabzon İlinin Kültürü

Kültür kavramı bir milletin var oluşunu kanıtlayan ve o milleti bir arada tutmaya yarayan yaşayan ve canlı olan unsurların bütünü olarak tanımlanmaktadır. Geçmiş zamanlardan bu günlere kadar atalarımızdan bizlere kalmış olan parçalardan oluşan kültür her yörede farklı özellikler göstermektedir. Her yörede farklılık göstermesi ise kültürün kendi içerisinde bazı özellikleri barındırmasından gelmektedir. Bu sayede her ilin hatta her ilçenin kültürü farklılık göstermekte ve yöresel yazısız kurallara uyum sağlayarak o topluluğu o topluluk yapan özellikleri oluşturmaktadır.

Trabzon iline bağlı yaşayan ve bu yörede barınan insanların kültürel özelliklerini kolay bir biçimde tanımak ve bu özelliklerinin var oluşlarıyla ilgili olduğunu anlamak, bu kültürün etrafında buluşmalarını dışarıdan bir göz olarak gözlemlemek mümkündür. Trabzon iline bağlı yaşayan insanların bu yöredeki kültürleri; horon tepmek, dillerinin farklı oluşu, hayvancılık ve tarımcılıkla uğraşmak, yayla evlerine sahip olmak ve kemençe çalmak şeklinde sıralanmaktadır. Kültürün yaşayan bir organ olarak adlandırılmasından ötürü sürekli genişlemeler ve farklılar göstermektedir. Ancak sürekli denilen zaman aralığı bazen yüz yıllar bazen kırk ve elli yıl aralığında bir süre olmaktadır. Trabzon ilinin kültürü de orada yaşayan insanların hangi etkinleri yaptıkları, yöresel etkinlerini ve çeşitli yaşam standartlarıyla ilgili bilgileri burada bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Trabzon ilinin en önemli kültürlerinden biri de yüzyıllardır süre gelmekte olan yöresel yemeklerinden oluşmaktadır ve bu yemek kültürleri kendi ürettikleri ve taze topladıkları ürünlerin bir araya gelişi sayesinde oluşmaktadır. Trabzon ilinin yemek kültürü sebzeye dayansa da aynı zamanda çay ve balık da oldukça sık tüketilen besinlerden ikisi olarak bilinmektedir.

Trabzon ilinin kültür özelliklerinin tüm detaylarına sitemiz aracılığıyla kültürel alanlar sekmesini kullanarak ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu bilgiler dışında dolma, sarma kültürü özellikle de kara lahana sarması ve dolması kültürü Trabzon ilinin en yöresel yemek kültürlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu ilde yaşayan kişiler, sonradan gelen öğrenciler ve memur kesim Trabzon iline alıştıktan sonra yerel halk gibi sağlıklı bir biçimde beslenerek çay ve fındık tarlalarına girerek taze yiyecekler elde etmek isteği artış göstermektedir.

Trabzon ilinin bir diğer kültürel ve yöresine uygun özelliği ise halk oyunlarından biri olan horondan oluşmaktadır. Genci, yaşlısı, çocuğu, kadını ve erkeğine göre ayırt edilmeden küçük yaştan itibaren aileleri tarafından öğretilerek nesilden nesle aktarılmakta olan halk oyunlarından biri olan horon, Trabzon ilinin yöresel en önemli kıymetli kültürlerinden biri olmaktadır.

Bütün bu bilinen unsurlar Trabzon ilinde yaşayan kişilerin hayatları ne şekilde süre getirdiklerini ve kültür gibi yaşayan bir organla nasıl iç içe olduklarını göstermektedir. Trabzon iline ait diğer kültürel özellikleri ise kültür sekmesine tıklayarak öğrenebilir ve detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.