Geleneksel Trabzon Yemekleri Hakkında

0
6

Trabzon yemek kültürü olarak o kadar gelişmiş bir şehrimizdir ki, adeta her evin kendisine özgü bir yemek kültürü vardır. Bu yüzden de Trabzon yemeklerini incelemek için, en doğru şekilde kategori haline getirmek önemlidir. Evde yapılan yemeklerden pide çeşitlerine, çorbalardan balık kültürüne kadar birçok sayıda yemek; Trabzon’a gelen turist ve tatilcilerin rahatlıkla ulaşabilecekleri lezzetlerdir.

Ekmek ve Pide Çeşitleri

Trabzon ilinde fırın kültürü oldukça gelişmiştir. Bu yüzden de birçok farklı ekmek ve pide türü vardır. Başlıca pide ve ekmek türleri ise şunlardır: Vakfıkebir ekmeği, harcı ekmek, ramazan pidesi, lavaş, yağlı ve yumurtalı pideler, fırın ekmekleri, sebzeli pideler ve etli pideler.

Evlerde Yapılan Eşsiz Lezzetler

Evlerde yapılan lezzetler, adeta Trabzon mutfağının alt kültürünü oluşturmuştur. Bu yüzden aşağıda verilecek olan yemekler, sadece çok küçük bir repertuarı ifade etmektedir: Pilekide ekmek, bazlama, hamsili pilav, hamsili pideler, guliya, pancar yemeği, sarambula, Akçaabat köftesi, kefal ekşisi, Laz böreği, tomara kızarması ve Laz helvası.

Çorbalar

Çorba kültürü, Trabzon kentinde çok gelişmiştir. Bu yüzden de her evde, farklı tarifler meydana getirilmiştir. En çok bilinenleri ise yarma mısır, süt, koliva, kendime, bulgur, çayır lahanası, kara lahana, lihciya ve kuru fasulye çorbalarıdır.

Kaygana Çeşitleri

Çeşitli sebzelerin yumurta ile karıştırılması sonrasında elde edilen ve unla tamamlanan kayganalar; pazı kayganası, çomara kayganası, taze soğan kayganası, karbar yaprağı kayganası, kuzukulağı kayganası ve zimilange yaprağı kayganası olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

Kuymaklar

Trabzon’a özel peynirle yapılan kuymağın birçok farklı türü vardır. Peynirli kuymak, hoşmeri, kazkaldıran, sırhan kuymağı, mısır unu ve fırın mısırı unu kuymağı bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Hamsi Yemekleri

Trabzon kentinin adeta simgesi haline gelen hamsi ile yapılan yemeklerin listesi oldukça kalabalıktır. Bu yüzden sadece isimlerini bilmek yeterli olacaktır. Hamsi kızartması ve buğulaması, Trabzonluların en çok sevdiği ikililerdendir. Ayrıca hamsili pilav ve hamsili pide de, Trabzon’da yapılmaktadır. Saçta hamsi ve hamsi tuzlaması ise farklı bir şekilde hamsi sunumu için önemli bir seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz