Düzköy Yaylası Hakkında Bilgiler ve Ulaşım

0
6

Dünya üzerinde artık her gün gezilecek yerlere bir yenisi eklenmektedir. Bu gezilecek yerlerden bizim ülkemizde nasibini almaktadır. Çünkü ülkemiz hem doğal güzellik hem de tarihi bölgeler konusunda oldukça zengindir. Bu doğal zenginliklerden en fazla rağbet görenler ülkemizde yaylalardır. Yaylalar artık turizme açılmış yaz kış misafirleri ağırlamaktadır. Yazın serin havası ve görsel açıdan insana verdiği huzur ile kışın ise kar manzaraları ile yaylalar gidenleri mest etmektedir. Durum böyle olunca da yaylalara giden turist sayılarında artış olması çok normaldir. Bu yaylalardan bir tanesi de Düzköy Yaylasıdır.

Düzköy Yaylası Hakkında

Düzköy ilçesi önceden köy iken 1961 yılında Akçaabat ilçesine bağlı belediye olmuştur. 1990 yılında ise Düzköy ilçe ilan edilmiştir. Yaylanın en büyük özelliği burada yeşilin her tonunun bulunmasıdır. Yerli ve yabancı turistler bu yaylaya aşırı derecede ilgi göstermektedir. Altyapı açısından herhangi bir eksiği olmayan Düzköy Yaylası herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumdadır. Elektrik ve su gibi ihtiyaçlar yaylada karşılanabilir. Yılda iki defa yaylada şenlikler yapılmaktadır. Bu şenliklerin ilki Temmuz ayında ikincisi ise Ağustos ayında yapılmaktadır. Ayrıca Haçkalı Baba türbesi de yine turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Düzköy Yaylasına Ulaşım Ve Konaklama

Düzköy ilçesi şehir merkezinden yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıktadır. Düzköy ilçesine geldikten sonra güney yönüne doğru devam eden bir toprak yol göreceksiniz. Toprak yola girdikten tam 12 kilometre sonra Düzköy Yaylasına ulaşmış olursunuz. Bu yaylaya gelip kalmadan gitmek olmaz. Burada en fazla tercih edilen kalma yolu kamp kurmaktır. Böylelikle manzarayı en yakından görürsünüz. Fakat kamp dışında da kalabileceğiniz yaylaya yakın bazı seçenekler vardır. Bunlardan ilki Hotel Büyük Sümeladır. Bu otel şehir merkezine yakın ve oldukça lükstür. Kahvaltı seçeneklerinin de olduğu otelde kapalı yüzme salonu vardır. Burası için kırmızı çizgi temizliktir. Temizlik konusunda son derece titizlerdir. Diğer seçenek Balkon Pansiyondur. Burası diğer seçeneğe göre daha ekonomiktir. Yemekler ve temizlik konusunda asla kaliteden ödün vermezler. Daha ekonomik bir konaklama düşünüyorsanız kesinlikle burada kalmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz