Çatma Obası Yaylası Hakkında Bilgiler ve Ulaşım

0
8
Çatma Obası

Ülkemizin doğal yapısı, sürekli olarak yeşil ve mavi rengin benzersiz uyumunu sağlamaktadır. Bundan dolayı da tatilcilerin ve turistlerin ülkemizde gidecekleri birçok eşsiz manzaralı tatil alanlar bulunmaktadır. Şehirlerdeki nüfusun artması ve sürekli olarak bir kalabalık ortam durumundan kaynaklı olarak da, insanların huzur ihtiyacında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Bu yüzden de yaylalar, eskiden olmadığı üzere artık tatilcilere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun en güzel örnekleri ise Karadeniz’in incisi olan Trabzon şehrinde görülmektedir. Her yaylasının ünü gün geçtikçe artmakta ve bölgeye gelen misafirlerin sayısında ciddi bir yükselme görülmektedir. Çatma Obası Yaylası da, Trabzon kentimizde bulunan en değerli yaylaların başında gelmektedir.

Çatma Obası Yaylası Hakkında

2200 metre yüksekte bulunan Çatma Obası Yaylası, diğer Trabzon yaylalarına göre çok daha küçük bir boyuttadır. Bu yüzden de genel olarak diğer yaylalara doğa yürüyüşleri sıklıkla yapılır. Mızraklı Su olarak bilinen bölgede, eski bir inanışa göre susayan bir asker mızrağını yere saplıyor ve oradan su çımaya başlıyor. Sonrasında ise su ortadan kayboluyor. Günümüzde ise esrarengiz bir şekilde kaybolan bu su, koruma altına alınmıştır. Çıngıraklı Kuyu denilen yerde ise suya atılan bir taş parçasının suda çıngırak sesine benzeyen bir ses çıkartması, bölge halkının o şekilde bir isim vermesine neden olmuştur. Bu sayede eğlenceli, bilgilendirici ve gizemli bir tatil sizleri beklemektedir.

Çatma Obası Yaylasına Ulaşım ve Konaklama

Trabzon’a gelen misafirler, öncelikle Tonya ilçesine gelmek zorundadır. Ardından ise 24 kilometrelik bir yolculuk sonrasında Çatma Obası Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır. Yayla, Erikbeli Turizm Merkezi’nin 14 kilometre doğusunda, Kadırga Yaylasının ise 9 kilometre güneyinde yer almaktadır. Çatma Obası Yaylasında konaklama imkanlarına bakılacak olursa, yaylada herhangi bir şekilde pansiyon veya otel bulmak söz konusu bile değildir. Bu yüzden gelecek olan tatilcilerin ve turistlerin, kamp yapmalarına yardımcı olacak bütün malzemeleri yanlarında getirmeleri önemlidir. Bu sayede rahatlıkla yaylada konaklanabilir. Bunu istemeyen tatilciler ise bölgeye yakın olan otel ve pansiyonlarda önceden rezervasyon yaptırarak kalabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz