Çal Mağarası Hakkında Bilgiler ve Ulaşım

0
8

Ülkemiz coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca en fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan topraklar üzerindedir. Böyle olunca da hem tarihi hem de doğal bir çok güzellik ülkemizde çok sayıda mevcuttur. Doğal güzelliklerden bir tanesi de hiç şüphesiz Çal Mağarasıdır. Bu mağara Karadeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesinde her ilde neredeyse bulabileceğiniz mağaralar vardır. Fakat bu mağara diğerlerinden daha farklı bir mağaradır.

Çal Mağarası Hakkında

Çal Mağarası dünyanın en uzun ikinci mağarasıdır. Mağaranın içerisinden bir dere akmaktadır. Bu mağaranın en önemli özelliği ise üzerinde tarihi bir kale bulunmaktadır. Mağara içerisine girdikten sonra iki kola ayrılmaktadır. Bu kollardan soldakini takip ederseniz belli bir süre sonra yol bir odaya açılır. Bu odada suyun aktığı bir baca vardır. Diğer kolu yani sağdaki kolu takip ederseniz ise karşınıza bir göl çıkacaktır. Mağara içerisinde akan derenin seviyesi de mevsime göre değişiklik göstermektedir. Yani su seviyesi mevsimlere ve havanın durumuna göre alçalıp yükselmektedir. Mağaranın diğer bilinen en önemli özelliği ise içerisindeki nem miktarı nedeniyle astım hastalarına iyi gelmesidir.

Çal Mağarasına Ulaşım ve Konaklama

Çal Mağarası Trabzon’da bulunmaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özel aracınız ile gitmeyi düşünüyorsanız Akçaabat üzerinden gidebilirsiniz. Aracınız yoksa da Akçaabat’tan Çal Mağarasına dolmuş hattı vardır. Çal Mağarasına gelindiği zaman buralarda konaklayarak etrafı daha fazla keşfetmek gerekir. Sadece Çal Mağarasını değil Trabzon’da bulunan bütün güzellikleri gezip görmek gerekmektedir. Böylelikle hem temiz havaya hem de güzel manzaralara doyabilirsiniz. Konaklama deyince akla ilk gelen Ustapark Hoteldir. Şehir merkezinde yer alan otelde günlük oda fiyatına kahvaltı dahildir. Konforu bakımından kendinizi evinizde hissedersiniz. Otelin kendine ait spa salonu bile vardır. Gün içerisindeki yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Diğer bir otel ise Şanlı Hoteldir. Burası diğer seçeneklere göre daha ekonomiktir. Bu otelde şehir merkezinde bulunmaktadır. Otelde hamam ve spor salonu gibi bölümler bulunmaktadır. Bu oteller şehir merkezinde bulunduğu için özel aracınızla gelmemiş olsanız bile gideceğiniz yerlere daha kısa sürede ve kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz